Novinky v aplikaci JAWS 10.0

JAWS verze 10 poskytuje nové funkce a vylepšení, jejichž popis se nachází na této stránce. Můžete si ji přečíst celou odshora dolů nebo můžete pomocí JAWSKey+F6 vyvolat seznam nadpisů a z něj přejít přímo na požadovanou položku. Seznam oprav chyb této verze naleznete v původním dokumentu What's New in JAWS (v angličtině) na webových stránkách společnosti Freedom Scientific.

Hlasové profily

Profily pro obecné nastavení hlasu a individuální nastavení hlasu v JAWS byly aktualizovány tak, aby blíže odpovídaly aplikaci MAGic verze 11 a novější. V těchto profilech můžete vytvářet a ukládat rychlost řeči, výšku, syntezátor, jazyk, úroveň interpunkce a další hlasové volby. Pomocí přepínačů Výchozí a Jen pro <aplikace> (kde <aplikace> je název aktivní aplikace) můžete nastavení hlasu použít pro celý JAWS nebo jen pro určitou aplikaci. Více informací o hlasových profilech naleznete v nápovědě v tématu Nastavení hlasu, které se nachází v obsahu pod knihou Práce s JAWS.

Chcete-li otevřít dialog pro nastavení hlasového profilu, stiskněte JAWSKey+J pro vstup do JAWS menu, zvolte Nastavení (N), přejděte do podmenu Hlasy (H) a vyberte položku Obecná nastavení (O) nebo Individuální nastavení hlasu (I). Hlasové profily můžete též změnit za běhu tak, že otevřete dialog Vybrat hlasový profil pomocí JAWSKey+CONTROL+S a vyberete požadovaný profil ze seznamu.

Změny v podmenu Jazyk

Položky Jazyk syntezátoru a Změnit syntezátor byly odstraněny z podmenu Jazyk v JAWS menu a nahrazeny položkou Hlasové profily. Tímto novým příkazem můžete vybrat kombinaci hlasu a syntezátoru, kterou jste nastavili jako hlasový profil, a okamžitě na ni přejít. Více informací o hlasových profilech naleznete v tématech nápovědy Obecná nastavení hlasu a Individuální nastavení hlasu.

Podpora pro více zvukových karet

Ke svému počítači můžete mít připojeno více zvukových karet. Například můžete mít druhou interní zvukovou kartu, externí USB zvukovou kartu nebo USB headset. Výchozí zvukovou kartou systému bývá systémem Windows nastavena poslední karta, kterou jste přidali do systému. To znamená, že hlasový výstup JAWS automaticky používá poslední přidanou kartu, což může být nevyhovující, pokud tuto kartu chcete používat na něco jiného než JAWS.

V této verzi JAWS nyní můžete změnit výchozí přiřazení Windows a zvolit si, kterou kartu chcete použít pro řeč poskytovanou JAWS. Pokud například upravujete hudbu, můžete nastavit Windows tak, aby směroval hudbu přímo na kvalitní zvukovou kartu a řeč programu JAWS na levnou zvukovou kartu ve Vašem počítači.

Chcete-li nastavit zařízení, které se má použít pro řeč programu JAWS, otevřete podmenu Zvukové karty, které je novou položkou v menu JAWS Nástroje, a vyberte zvukovou kartu v seznamu. Pokud tuto kartu později odeberete z počítače, JAWS automaticky přepne na výchozí kartu systému Windows. Pokud ji později opět přidáte, JAWS opět přesměruje hlasový výstup z výchozí na tuto kartu. Více informací naleznete v tématu nápovědy Zvukové karty.

JAWS Tandem

S funkcí JAWS Tandem™ se můžete připojit k jinému počítači s JAWS a poskytovat přímou technickou podporu, psát skripty nebo poskytovat instruktáž o používání JAWS z jiného počítače. Skládá se z kontrolního počítače, který používají pracovníci technické podpory, prodejci, konzultanti a instruktoři, a z cílového počítače, což je počítač zákazníka a aplikace JAWS.

Připojení, které též nazýváme online setkáním mezi dvěma systémy, se může uskutečnit přes Internet nebo přes místní síť. Připojení prostřednictvím Internetu se nazývá Koordinovaný Tandem a připojení přes místní síť se nazývá Přímý Tandem. Při koordinovaném Tandemu je pro JAWS spuštěný na kontrolním počítači vyžadována zvláštní licence, JAWS na cílovém počítači lze spouštět zdarma. (Při prvním vydání JAWS 10 je po nějakou dobu možné spouštět JAWS jako kontrolní počítač zdarma.) Při přímém Tandemu je vyžadován jednorázový aktivační poplatek.

JAWS Tandem také udržuje záznamy o proběhlých relacích pomocí záznamové služby systému Windows (Windows Event Log service). V nich je popsán začátek a konec relace, přerušení a pokračování relace a chyby, které se mohly vyskytnout. Výhodou takového záznamu je, že poradci a instruktoři nyní mají záznam aktivity v rámci připojení JAWS Tandem, což je užitečné pro sledování času pro účely plateb. Záznam lze nastavit tak, aby nešlo odstranit události jinak než zásahem správce. Také privilegovaní uživatelé mohou do záznamu zapisovat události. Znovu zdůrazňujeme, že JAWS Tandem nezaznamenává uživatelskou aktivitu, pouze začátek, konec, přerušení a obnovení relace a chyby, které se případně mohou vyskytnout. Více informací naleznete v tématu nápovědy Získávání informací o JAWS Tandem.

Ovládací prvky pro JAWS Tandem se nacházejí v JAWS menu v podmenu Nástroje. Informace a postupy, které popisují, jak lze tuto funkci používat, naleznete v příručce pro rychlý start, která se nachází v podmenu JAWS Tandem, v tématu nápovědy JAWS Tandem nebo (v angličtině) v pravidelném podcastu od společnosti Freedom Scientific September 2008 FSCast.

Automatický formulářový režim

Formulářový režim v JAWS jste museli v předchozích verzích aktivovat ručně, kdykoliv jste chtěli psát text do editačních polí nebo vybírat hodnoty v rozbalovacích seznamech na webových stránkách a v dokumentech aplikace Adobe Acrobat. Jako výchozí je v JAWS zapnut virtuální kurzor, s nímž můžete používat navigační horké klávesy jako F pro následující formulářový prvek nebo E pro následující editační pole. Chcete-li pracovat s formulářem, například do něj psát text, musíte ručně zapnout formulářový režim klávesou ENTER. Vypnout jej můžete klávesou ESCAPE nebo NUM PLUS.

Automatický formulářový režim se zapne, kdykoliv přejdete na rozbalovací seznam pomocí TAB nebo na editační pole pomocí TAB nebo ŠIPEK. To velice zjednodušuje práci s formuláři na webových stránkách, protože nemusíte používat další klávesové zkratky. Když pomocí ŠIPEK nebo klávesy TAB přejdete na editační pole, ozve se zvuk, který znamená, že můžete psát bez toho, abyste museli nejprve stisknout ENTER. Když z editačního pole pomocí ŠIPEK opět odejdete, formulářový režim se vypne a opět si můžete číst webovou stránku pomocí virtuálního kurzoru. Tato funkce může být velmi užitečná pro nové a vidící uživatele JAWS při instruktážích, ale i zkušení uživatelé JAWS se tomuto novému chování snadno přizpůsobí. Jako výchozí je funkce automatického formulářového režimu zapnuta. Vypnout ji lze dvěma způsoby. Buď můžete stisknout JAWSKey+V a nastavit položku Automatický formulářový režim na Vypnuto, nebo můžete použít nový dialog Volby formulářového režimu, který lze vyvolat z Konfiguračního manažeru.

Automatický formulářový režim můžete nastavit i ve svém osobním nastavení webových stránek, takže se například vypne při otevření určité stránky. Tak můžete tuto funkci využívat na většině stránek, ale vypnout ji na stránkách, na kterých chcete mít možnost ovládat formulářový režim ručně. Toto nastavení naleznete v dialogu Upravit osobní nastavení pro WWW, který lze vyvolat pomocí JAWSKey+SHIFT+V. Jako výchozí je zapnuto.

Syntezátory RealSpeak Solo Direct

JAWS 10 podporuje syntezátory RealSpeak™ Solo Direct od společnosti Nuance® Communications. Tyto nové syntezátory pracují výhradně s programy od společnosti Freedom Scientific. Chcete-li si poslechnout ukázky jazyků a dialektů těchto syntezátorů nebo je stáhnout, navštivte prosím webové stránky RealSpeak Solo Direct Voices (v angličtině).

Tyto stránky můžete také otevřít pomocí nového odkazu RealSpeak Solo Direct v JAWS menu v podmenu Nápověda, Informace na Webu.

Stromový seznam v Manažeru slovníku

Pomocí Manažeru slovníku můžete změnit způsob, jakým JAWS čte slova, slovní spojení, zkratky nebo symboly a tak opravit chybnou výslovnost. V JAWS 10 byl Manažer slovníku rozšířen, takže v něm lze vytvářet pravidla jen pro určité jazyky, syntezátory nebo hlasy. Po vytvoření se pravidlo přidá na začátek seznamu položek slovníku. Je označeno podle jazyka, například čeština, a lze jej rozbalit do stromového seznamu a tak zobrazit další omezení, která se k němu vztahují. Manažer slovníku lze otevřít ve kterékoliv aplikaci pomocí JAWSKey+D.

Manažer navigačních horkých kláves

Navigační horké klávesy jsou pohodlné jednopísmenné klávesové zkratky, s jejichž pomocí se můžete pohybovat na webových stránkách, v souborech typu PDF, v dokumentech aplikace Word a v e-mailových zprávách aplikace Outlook. Od verze JAWS 10 můžete změnit každou horkou klávesu na libovolné nepřiřazené písmeno nebo číslo, které si dokážete snadno zapamatovat, pomocí Manažeru navigačních horkých kláves. Změny, které provedete, se okamžitě použijí a novou horkou klávesu můžete ihned používat. Chcete-li v některé aplikaci otevřít Manažer navigačních horkých kláves, stiskněte JAWSKey+F2, N, ENTER.

JAWS 10 pro 64bitové Windows Vista

Pro 64bitový systém Windows Vista je nyní k dispozici 64bitová verze JAWS (v angličtině).

Odpověď přímo odesílateli v e-mailových konferencích

Příkaz JAWS Odpovědět přímo odesílateli, který můžete používat v aplikaci Microsoft Outlook, je ve verzi JAWS 10 plně funkční. Pokud se přihlásíte do e-mailové konference, můžete pomocí tohoto příkazu odpovědět přímo na e-mailovou adresu odesílatele otevřené e-mailové zprávy a ne na adresu konference. Klávesová zkratka pro tento příkaz je JAWSKey+SHIFT+R.

Změna v Průvodci při spuštění JAWS

Zaškrtávací políčko Používat SAPI 5 při plynulém čtení bylo odstraněno z Průvodce při spuštění JAWS. Chcete-li nastavit syntezátor s podporou SAPI 5 nebo RealSpeak Direct Solo pro plynulé čtení, použijte ovládací prvky ve skupině Plynulé čtení v dialogu Obecné nastavení hlasu nebo Individuální nastavení hlasu.

Nové klávesové zkratky pro HTML tabulky

Jste-li v tabulce na webové stránce, můžete se pohybovat mezi sloupci a číst je pomocí WIN+ŠIPKY VLEVO, čímž lze přejít do předchozího sloupce, a WIN+ŠIPKY VPRAVO, čímž lze přejít do následujícího sloupce. Další klávesové zkratky lze najít v tématu nápovědy Příkazy JAWS pro HTML.

Windows Media Player 11

JAWS 10 podporuje Windows Media Player 11. Například pro přečtení názvu právě přehrávané skladby stiskněte JAWSKey+CTRL+T. Skladbu, která se právě přehrává, JAWS oznamuje také při pohybu v seznamu skladeb. Pomocí automatického seznamu skladeb, funkce aplikace Media Player, která je v JAWS 10 plně podporována, můžete vytvářet, upravovat a ukládat seznamy skladeb. Navíc je v JAWS 10 uživatelské rozhraní aplikace Windows Media Player mnohem intuitivnější, když pomocí posuvníků a přepínacích tlačítek ovládáte položky jako je hlasitost, zatmívací přechody, náhodné přeházení a opakování skladeb.

Microsoft Access 2007

JAWS 10 podporuje Access 2007. Bylo věnováno mnoho úsilí tomu, aby mohli uživatelé aplikace Access 2007 ihned začít pracovat s hlasovým i braillským výstupem. JAWS nyní poskytuje správné informace při pohybu pomocí F6, při vstupu do tabulek a jejich opuštění i při práci s různými průvodci a dialogy aplikace Access.

Lepší výkon v kalendáři aplikace Microsoft Outlook

V aplikacích Microsoft Outlook 2007 a Outlook 2003 se podařilo významně zvýšit výkon. Vývojáři skriptů mohou ocenit uspořádání volání skriptů a vnitřního kódu. To zajišťuje rychlejší odezvu, jednodušší lokalizaci skriptů a lepší práci s datumy a s oznamováním událostí.

Spouštění JAWS bez hlasového výstupu

Do dialogu Upravit pokročilé nastavení, který lze vyvolat z JAWS menu pomocí položky Základní v podmenu Nastavení a poté v dialogu Upravit základní nastavení stisknutím tlačítka Pokročilé, bylo přidáno zaškrtávací políčko Spouštět JAWS bez hlasového výstupu.

Podpora pro IAccessible2

IAccessible2 (IA2) je otevřený standard, pomocí kterého mohou vývojáři aplikací nebo webových stránek poskytovat podrobné popisy objektů a ovládacích prvků pro asistivní technologie. Takový plně popsaný prvek na webových stránkách může být například rozbalovací seznam. JAWS můžete nastavit tak, aby tyto informace četl nebo aby Vás na ně upozornil zvukem. V takovém případě můžete stisknout JAWSKey+TAB a JAWS tyto dodatečné informace přečte.

Tuto funkčnost můžete v JAWS nastavit v dialogu Upravit pokročilé volby v Konfiguračním manažeru nebo můžete otevřít dialog Upravit volby pro JAWS (JAWSKey+V) a nastavit pro položku IAccessible2 popisky jednu z možností Vypnuto, Přečíst nebo Upozornit zvukem. Jako výchozí je tato volba nastavena na Přečíst.

Změna klávesové zkratky pro nastavení značky pozice

Klávesová zkratka pro nastavení značky pozice na webové stránce se změnila z CTRL+K na CTRL+WIN+K.

Klávesová zkratka CTRL+K nyní otevírá kopii aktuální záložky (panelu) v aplikaci Internet Explorer 8.

Podpora pro oblasti ARIA

Klávesová zkratka pro vyvolání seznamu popisků při přechodu myši se změnila z JAWSKey+CTRL+STŘEDNÍK na JAWSKey+WIN+STŘEDNÍK.

Klávesová zkratka JAWSKey+CTRL+STŘEDNÍK se nyní používá pro vyvolání seznamu oblastí stránky. Oblasti stránky jsou značky standardu ARIA, které popisují strukturu webové stránky. Uživatelé JAWS tak při pohybu po stránce, která podporuje značky ARIA, získávají užitečné informace. Tyto značky vytvářejí tvůrci webových stránek. JAWS 10 nebo novější oznamuje oblasti ARIA v aplikaci Firefox verze 3 nebo novější. Oblasti stránky podporuje též aplikace Internet Explorer 8.

Klávesové zkratky STŘEDNÍK a SHIFT+STŘEDNÍK již neprovádějí příkazy Přejít na následující popisek při přechodu myši a Přejít na předchozí popisek při přechodu myši. Pomocí těchto klávesových zkratek můžete nyní přejít na následující oblast stránky a na předchozí oblast stránky.

Podpora pro iTunes 8

JAWS nyní podporuje iTunes® 8, a to včetně iTunes Store (v angličtině). Pomocí virtuálního kurzoru můžete procházet celé stránky a zobrazovat veškerý obsah včetně hudby, filmů, TV seriálů a výukového obsahu. Dostupná je i možnost zakoupení hudebních alb nebo jednotlivých skladeb.

Uživatelé verzí JAWS 9 JAWS 8 si mohou nastavit JAWS pro použití s iTunes na stránce Technical Support Notice – Which JAWS releases support iTunes 8? (v angličtině).

Podpora pro dynamické oblasti ARIA

JAWS 10 dokáže oznamovat aktualizaci dynamických oblastí v aplikaci Firefox 3 a novější. Podpora pro dynamické oblasti bude zajištěna i v aplikaci Internet Explorer 8, až bude oficiálně vydána. Dynamická část webové stránky, která se pravidelně aktualizuje, jako jsou titulky zpráv, obchodní informace a předpověď počasí, se nazývá dynamická oblast. Ve výchozím nastavení JAWS oznamuje aktualizace na webových stránkách, které obsahují značkování dynamických oblastí pomocí ARIA (Accessible Rich Internet Applications). Tvůrci webového obsahu mohou na své stránky přidat speciální značky ARIA a tak označit části stránek jako dynamické. Chcete-li, aby JAWS přestal oznamovat aktualizace, dočasně vypněte volbu Aktualizace dynamických oblastí tak, že při prohlížení webové stránky stisknete JAWSKey+V, přejdete na tuto položku a pomocí MEZERNÍKU ji vypnete.

Změny v Manažeru skriptů

Skript pro přepnutí syntezátoru (JAWSKey+CTRL+S), který se nazýval SelectASynthesizer, byl změněn a přejmenován na SelectAVoiceProfile. Jeho účelem je umožnit Vám přepnout na jiný hlasový profil. Dříve jste pomocí této klávesové zkratky mohli dočasně přepnout na jiný syntezátor. Nyní s její pomocí můžete kdekoliv ve Windows přepnout na jiný hlasový profil. Poté, co v dialogu Vybrat hlasový profil vyberete nějaký profil, bude se tento používat trvale.

Skript SelectALanguage (WIN+CTRL+L), který se používal pro přepnutí na jiný jazyk, byl odstraněn.

Nová klávesová zkratka pro přečtení obsahu Schránky

Nyní můžete kdykoliv přečíst obsah Schránky tak, že stisknete WIN+JAWSKey+X. Tato funkce byla převzata z aplikace MAGic, kde byla zavedena nejdříve.

Nastavení sjednoceného (Unified English Braille) nebo běžného anglického zkratkopisu

JAWS nyní dokáže zobrazovat jak běžný anglický zkratkopis, tak jak je definován organizací Braille Authority of North America (BANA), nebo Unified English Braille (UEB), který poskytuje organizace International Council on English Braille (ICEB). V dialogu Upravit braillské volby v Konfiguračním manažeru můžete nastavit zkratkopis v JAWS pomocí dvou přepínačů: Běžný anglický zkratkopis (výchozí) a Unified English Braille. Způsob braillského překladu lze nastavit s připojeným braillským řádkem i bez něj a bude použit okamžitě, jakmile zaškrtnete políčko Používat anglický zkratkopis.

Základní instruktáž (v angličtině) aktualizována pro JAWS 10

Základní instruktáž pro JAWS 10 byla přepracována a obsahuje nejnovější informace o nových funkcích JAWS 10. Instruktáž je k dispozici jako text, ve zvukovém formátu DAISY i jako jednotlivé soubory MP3. Více informací naleznete na stránce Freedom Scientific Training Headquarters (v angličtině).

Instruktáž o prohlížení Internetu s JAWS (v angličtině)

Surf's Up!, stránka společnosti Freedom Scientific, která vysvětluje, jak lze prohlížet webové stránky prostřednictvím JAWS, byla aktualizována tak, aby studenti i instruktoři získali informace o nových funkcích, které jsou popsány zde. Zvláště doporučujeme věnovat pozornost stránce Formuláře, která poskytuje podrobnosti o funkci automatického formulářového režimu.

Stahování knih DAISY (v angličtině) od společnosti Freedom Scientific s aplikací FSReader Demo

Od JAWS 10 můžete pomocí aplikace FSReader Demo stahovat knihy DAISY přímo ze stránek společnosti Freedom Scientific. Výhodou této funkce oproti chování v předchozích verzích JAWS je, že pro instalaci knih DAISY již nepotřebujete originální CD.

Připomenutí vzdáleného přístupu s JAWS

Ještě připomeneme, že JAWS má také funkci vzdáleného přístupu. Můžete se s ní připojit k jinému počítači a pracovat se soubory nebo spouštět aplikace stejně, jako byste se nacházeli před klávesnicí vzdáleného počítače. Toto není nová funkce JAWS a neměli byste si ji plést s funkcí JAWS Tandem. JAWS Tandem Vám umožňuje z kontrolního počítače ovládat i cílový počítač, který zároveň poskytuje zvukový a braillský výstup. Přitom je k cílovému počítači zároveň připojen uživatel, který na něm může sledovat veškerou aktivitu. Na vzdáleném počítači nemůže to, co děláte, nikdo další sledovat. Více informací o vzdáleném přístupu naleznete v tématu nápovědy Vzdálený přístup.

Novinky v předchozí verzi