JAWS 15

Pro běžnou práci i testování v ukázkovém režimu doporučujeme používat aktuální verzi programu JAWS, níže uvedené starší verze programu prosím instalujte pouze tehdy, pokud z technických či licenčních důvodů aktuální verzi nemůžete používat.

Český JAWS verze 15 podporuje všechny 32bitové edice operačních systémů Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a Windows 8 a rovněž všechny 64bitové edice Windows 7 a Windows 8. Budete-li JAWS instalovat na nový počítač, doporučujeme před instalací JAWSu nejprve nainstalovat veškeré české syntezátory, které máte v plánu s JAWSem používat, v průběhu instalace pro ně budou vytvořeny příslušné hlasové profily.

Instalace pro 32bitová Windows:

 1. Instalace českého Hlasového výstupu HLAS pro rozhraní SAPI4 (máte-li licenci a není-li již nainstalován; volitelné – doporučeno)
 2. Instalace českého hlasového výstupu ZUZANA RealSpeak Solo Direct (volitelné – doporučeno)
 3. Instalace českého hlasového výstupu IVETA Vocalizer Expressive (volitelné, verze 1)
 4. Základní instalace českého JAWSu 15.0.11024.7 (32bitů)
 5. Instalace dalších hlasů/jazyků (volitelné, stažení z Internetu, anglicky)
 6. Instalace skriptů pro Skype (volitelné – pouze je-li třeba)

Instalace pro 64bitová Windows:

 1. Instalace českého hlasového výstupu ZUZANA RealSpeak Solo Direct (volitelné – doporučeno)
 2. Instalace českého hlasového výstupu IVETA Vocalizer Expressive (volitelné, verze 1)
 3. Základní instalace českého JAWSu 15.0.11024.7 (64bitů)
 4. Instalace dalších hlasů/jazyků (volitelné, stažení z Internetu, anglicky)
 5. Instalace skriptů pro Skype (volitelné – pouze je-li třeba)

[instalace starší verze programu]

Při instalaci programu je vhodné mít počítač připojený k Internetu, neboť instalační program si v průběhu první instalace automaticky stahuje knihovny pro funkci Rozpoznání textu z obrázku (cca 85 MB). Budete-li JAWS instalovat na počítači bez internetového připojení, stáhněte si prosím krom souborů výše rovněž dodatečné knihovny pro off-line instalaci a rozbalte je do stejné složky, ve které je umístěn instalační soubor JAWSu.

JAWS lze po instalaci spustit standardním způsobem pomocí ikon na Ploše či v Nabídce Start; jedné z ikon doporučujeme přiřadit klávesovou zkratku pro rychlé spuštění (obvyklá zkratka je Ctrl+Shift+J).

Upozornění: Součástí instalace JAWSu je též Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic, který je licencován samostatně. V rámci ukázkové verze JAWSu pracuje HLAS bez nutnosti aktivace, pro provoz s plnou verzí JAWSu je nutné HLAS samostatně aktivovat – bližší informace najdete v popisu Hlasového výstupu HLAS pro rozhraní SAPI4.